
Czarny Koń Wideoklipu 2/2
konkurs nowych wideoklipów, 66′29.09 PT 22.30 + 30.09 SB 18.15 @Drzwi Zwane Koniem
Taneczna podróż po pokojach hotelowych i historiach ich mieszkańców, która stawia pytanie o to, w którym momencie miłość zaczyna nas deformować – dosłownie i w przenośni. „Love You More” w inteligentny sposób bawi się formą, wykorzystując drobne lecz przykuwające oko efekty specjalne.
Piotr Gacek
BABYBABY
Duet reżyserski, za którym kryją się silnie zakręceni na temat wykorzystania SFX w wideoklipie David Strindberg i Josefin Malmen.
Wideoklip zmontowany z fragmentów nominowanej do Oscara „Olimpiady w Meksyku” Alberto Isaaca z 1968 roku. Agnieszka Jarząb oraz Maciej Bączyk bawią się poklatkowym przetwarzaniem kolejnych akrobacji sportowych, a powtarzane wielokrotnie ujęcia znakomicie uzupełniają transowy charakter muzyki.
Sławomir Kruk
KinoManual
Mała niezależna manufaktura audiowizualna założona we Wrocławiu przez Agnieszkę Jarząb oraz Macieja Bączyka – muzyka nagrywającego dla Małych Instrumentów, Robotobibok, AGD, a ostatnio też Kristen.
Zamiast spranych kolorów, dynamicznego kontrastu i slow motion, Perfume Genius zabiera nas w świat dziewczęcych pasteli i infantylnych dekoracji, którym chyba najbliżej do filmów Jima Hensona.
Patryk Chromik
Andrew Thomas Huang
Amerykanin pracujący w Los Angeles, którego twórczość „wypełnia lukę” między filmem, a video-artem. Jest najbardziej znany ze swojej wieloletniej współpracy z Björk.
Wideoklipy The Blaze budzą szereg rzadko definiowanych uczuć: od zachwytu nad pozorną bliskością bliskowschodnich mężczyzn, po zawstydzające uwiedzenie tym, co dalekie i obce. „Territory” to testosteronowe widowisko, od którego trudno oderwać wzrok.
Natalia Kaniak
The Blaze
Paryski duet Jonathana i Guillaume’a Alricsa, którzy zasłynęli singlem oraz teledyskiem do utworu „Virile”, który pokazywaliśmy w zeszłorocznym konkursie wideoklipów.
Teledyski skandynawskich gwiazd electro nauczyły nas kochać „post-Soviet look”, zanim jeszcze ten trend nazwano, a także odnajdywać piękno nawet w najmniej inspirujących przestrzeniach. Chociaż przez ostatnie kilkanaście lat środki wyrazu przeszły metamorfozę, Riton i Emenius wciąż opowiadają nam równie wciągającą historię o dyskretnym uroku nocnej zmiany.
Natalia Kaniak
Åsa Riton & Andreas Emenius
Skandynawski duet artystyczny związany ze światem mody. Po sukcesach we współpracy z The Knife, Davidem Lynchem i Jenną Wilson, połączyli siły dla Trentemøllera.
Bezbłędny klimat prowincjonalnej zimy lat 80. i brawurowo zrealizowany horror. Historia chłopaka, którego hobby łączy niewinne sklejanie Marzanny i ambicje doktora Frankensteina.
Patryk Chromik
Zuzanna Plisz
Absolwentka WRiTv UŚ, stypendystka Universidade w Lizbonie oraz warsztatów fabularnych w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Autorka filmów krótkometrażowych.
Odważne połączenie narkotycznej orgii, zaszczanych korytarzy, imprezowiczów z niepełnosprawnościami, seksualnych perwersji i niezdrowego fetyszu dziecinnością. W całości nakręcony kamerą VHS w nieoświetlonych zakamarkach. Formalnie wybijający się na tle wszystkich wideoklipów konkursowych.
Patryk Chromik
Anna Zlokovic
Nagradzana scenarzystka i reżyserka z Los Angeles. Jej klipy, pokazywane m.in. na SXSW, łączą humanizm z refleksyjnością oraz przyziemność z fantastyką. Fanka Jeffa Buckleya.
Portret toksycznej rodziny, owiany klaustrofobiczną scenografią rodem z sitcomu. Odtrutką na rodzinne problemy okazuje się oczyszczająca atmosferę opera przemocy. Doskonale dobrane epizody, które wykorzystują i miażdżą telewizyjny gatunek.
Natalia Kaniak
Jonah Hill
Komik, aktor, scenarzysta i producent filmowy. Znany jako reżyser „21 Jump Street”. Wielokrotnie nagradzany i nominowany.
Ten jedyny w tegorocznym konkursie animowany wideoklip to luźna opowieść o zwykłym dniu w słonecznej Kalifornii. Powstały z różnych technik animacji oraz zdjęć wyciętych ze starych gazet, stanowi wzorcowy przykład artystycznego recyklingu.
Sławomir Kruk
Harvey Benschoter
Animator mieszkający na stałe w Filadelfii. Ma na koncie parę animowanych krótkometrażówek. „Get Lost” to jego pierwszy wideoklip.
Alexandre Courtes skutecznie parodiuje naszą rzeczywistość. W „Go Up” pomysłowo spaja kadry, nadając im nowych, kontrastujących znaczeń, które zakrawają na obrazoburczość, ironię i żart. Featuring Jezus ze Świebodzina.
Piotr Gacek
Alexandre Courtes
Twórca legendarnego teledysku The White Stripes „Seven Nation Army”. Designer hełmów duetu Daft Punk. Serio.
Niedaleka przyszłość, w której bohaterowie czują się zagubieni i osamotnieni. Pomimo wielu przeciwności próbują odkryć, co tak naprawdę jest rzeczywiste, a co sztuczne. „Unbound” opowiada o braku granic, który w pewnym momencie staje się przeszkodą samą w sobie.
Piotr Gacek
Julien Lassort
Francuski reżyser, na stałe mieszkający w Paryżu. Twórca teledysków i reklam. Współpracował z Metronomy, Two Door Cinema Club i Ratatat.
Agbogbloshie stanowi współczesne wcielenie Sodomy i Gomory. To tam trafia większość zużytego sprzętu elektronicznego tworząc jedno z największych składowisk odpadów tego typu na świecie. Dla dzieci z Ghany jest to miejsce pracy. Z powodu wdychania zanieczyszczonego powietrza większość z nich umiera nie dożywając nawet dwudziestego roku życia.
Sławomir Kruk
Sasha Rainbow
Reżyserka, stylistka, fotografka. Jej prace wystawiane były m.in. w Centrum Pompidou w Paryżu. W 2015 roku otrzymała nominację do London Music Video Award. Aktualnie przygotowuje film osadzony wśród paryskiej społeczności romskiej.
Hołd dla zmarłych pupili członków kapeli – kotów, jaszczurki i przede wszystkim psa. W utrzymanym w punkowej konwencji teledysku, gdzie tłem dla historii są garażowe koncerty i młodzieńcze wybryki, główną rolę powierzono znanemu ze „Stranger Things” Finnowi Wolfhard. „Sleep in the Heat” jest kontynuacją losów bohaterów klipu „Guilt Trip”.
Patryk Chromik
Jeremy Schaulin-Rioux
Kanadyjski montażysta najlepiej znany z owocnej i konsekwentnej współpracy z punk rockowym PUP, dla których zrealizował m.in. nagradzany animowany klip „Dark Days” oraz interaktywny „Old Wounds”.
Utarczki słowne polityków to chleb codzienny. Sam Pilling rysuje grubą kreską niecodzienny przebieg szczytu, gdzie sytuacja wymyka się spod kontroli. Słowa zamieniają się w czyny, a refleksja przychodzi po czasie.
Sławomir Kruk
Sam Pilling
Ceniony w branży brytyjski reżyser wideoklipów i filmów reklamowych. Współpracował z takimi artystami jak David Lynch, SBTRKT, J. Cole, Usher, Two Door Cinema Club, czy The Weeknd.