
Otwarte Spotkanie Robocze: edukacja i gry wideo
Ars Independent 2018 już za nami, więc ruszyliśmy z kopyta z pracami nad przyszłoroczną edycją! Tym samym wracamy do Was z cyklem otwartych spotkań roboczych, będących częścią projektu #Krakowice2018, podczas których dyskutujemy o najróżniejszych ideach wartych wcielenia na festiwalu i szerzej – w lokalnej kulturze.
Rozmawialiśmy już o równości płci, zmianach klimatu i wirtualnych rzeczywistościach. Na czwartym spotkaniu zaprosimy Was do rozmowy o dobrej jakości edukacji w kontekście bardzo lokalnym i bardzo festiwalowym. Mianowicie: „Spacją się skacze” to organizowany przez nas pilotażowo program edukacyjny skierowany dla młodzieży szkolnej i poświęcony krytycznemu spojrzeniu na gry wideo.
Wydarzenie odbędzie się w środę 7 listopada od godz. 17.00 w gmachu Katowice Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice) w przestrzeni biura Medialab (parter). Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Spotkanie poprowadzi i moderować będzie Przemek Mateusz Sołtysik, pomysłodawca i dyrektor Ars Independent. W spotkaniu wezmą udział zaproszeni eksperci:
Dominik Koziarski
Miłośnik nowych technologii z głową pełną pomysłów ich zastosowania. Twórca Little Bit Academy, której misją jest zmiana nawyków korzystania z nowych technologii wśród najmłodszych: z biernych na aktywne, twórcze. Snowboarder i ultramaratończyk.
Jacek Wandzel
Redaktor serwisu Ustatkowany Gracz, doktorant UŚ w Katowicach. Entuzjasta dzieł Chrisa Avellone’a, Hideo Kojimy, Shigesato Itoiego i Yoko Taro. Wciąż czeka na wielką, VR-ową rewolucję w świecie gier. Kurator gier wideo na Ars Independent.
Skąd pomysł na cykl roboczych spotkań?
Po pierwsze: Agenda na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 przyjęta przez ONZ wyznacza 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, mających być drogowskazem dla międzynarodowej społeczności na nadchodzące lata.
Po drugie: Katowice i Kraków, Miasta Kreatywne UNESCO w dziedzinach muzyki i literatury, w czerwcu gościć będą Kongres Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.
W kontekście powyższych w Katowicach i Krakowie powołano lokalne 7-osobowe rady ekspertek i ekspertów, odpowiadające 7 dziedzinom Miast Kreatywnych (muzyka, literatura, film, gastronomia, dizajn, sztuka mediów, rzemiosło i sztuka ludowa). W katowickim gronie eksperckim zasiadł m.in. Przemek Mateusz Sołtysik, dyrektor Ars Independent, jako przedstawiciel świata filmu.
Powołane rady organizować będą w roku 2018 serię otwartych spotkań roboczych poświęconych wybranym Celom Zrównoważonego Rozwoju, dyskutując o możliwościach ich implementacji w naszych miastach. Innymi słowy: jak uniwersalne, globalne cele – takie jak eliminacja ubóstwa, bezpieczeństwo żywnościowe, ochrona ekosystemów, czy równość płci – wdrożyć w osiągalnej dla nas, lokalnej skali.