Artykuł w sieci o jutubowych wideoesejach: showcase

przegląd popkulturowych wideoesejów (279')
24.09 12.00 - 26.09 23.59 arsindependent.pl, youtube WSTĘP WOLNY

Gdy dyskutowaliśmy o wydarzeniach możliwych do popełnienia w sieci, jeden z programerów – w kontekście pomysłu na przybliżenie wideoeseistyki – wspomniał, że rok temu Łódzka filmówka to zrobiła; a jak już szkoła zabiera się za zjawisko to z całą pewnością jest ono passé. Nie dostrzegł ironii w fakcie, że szkoły filmowe istnieją od przełomu XIX i XX wieku – a pokazujemy też filmy na festiwalu. Innymi słowy: vlogowa krytyka filmowa z gatunku wideo-esejów jest z nami od circa dekady (przynajmniej we współczesnej, jutubowej formie), będąc dziś jednym z ciekawszych opiniotwórczych formatów, a jakoś nam na Arsie umknęło przybliżenie tego fenomenu. Oto wybór garści klasyków (dla niewtajemniczonych) i kilku niszowych kanałów (dla tych co w subach mają już pół jutuba).

Lindsay Ellis

Death of the Author
youtube 2018 (30')
TWÓRCZYNI: Lindsay Ellis
Jeśli serię o Transformersach zobaczyły miliony, a tryptyk o Hobbicie nominowano do nagrody Hugo - hmm, może warto zerknąć? Lindsay Ellis to już ikona wideo-eseju. Jeśli jej Wam nie dość: tworzy również dla PBS (It’s Lit!), a w przeszłości dla Channel Awesome (Nostalgia Chick).
Bartek Sołtysik

Nerdwriter1

Succession: Say What You Mean
youtube 2019 (8')
TWÓRCA: Evan Puschak
Kanał Evana Puschaka to dzisiaj synonim wideoeseju. Blisko 3 miliony subskrybentów i szeroko nakreślona tematyka: od dekonstrukcji wypowiedzi Donalda Trumpa, przez analizę Van Gogha, po refleksję nad tym dlaczego Apple potrzebuje Samsunga.
Bartek Sołtysik

Game Maker’s Toolkit

Making Games Better for the Deaf and Hard of Hearing | Designing for Disability
youtube 2018 (13')
TWÓRCA: Mark Brown
Mark Brown kanałem GMTK podniósł poprzeczkę jakości wideoeseju o grach do poziomu, do którego trudno równać. Serie poświęcone level designowi (Boss Keys) czy dostępności w grach (Designing for Disability) mogą służyć jako podręczniki jak dobrze projektować gry. Ponadto: Brown co roku organizuje, wespół z itch.io, game jam - w 2020 zgłoszono nań 5418 gier (sic!), co czyni go największym w historii game jamem (sic!).
Bartek Sołtysik

The Take

The Girl Next Door Trope, Explained
youtube 2020 (25')
TWÓRCZYNIE: Susannah McCullough, Debra Minoff
Wcześniej ScreenPrism, dziś - The Take, to jeden z najbardziej wnikliwych i lepiej zriserczowanych kanałów analizujących kino i telewizję jakie możecie dzisiaj zobaczyć na jutubie. Duet McCullough i Minoff rozkłada na czynniki pierwsze popularne motywy filmowe, dokonuje autopsji zakończeń, przybliża sylwetki bohaterów i bohaterek z ekranu.
Bartek Sołtysik

Super Bunnyhop

Global Warming, as Depicted by 30 Years of Strategy Games
youtube 2020 (31')
TWÓRCA: George Weidman
To nie jest po prostu kolejny kanał o grach. Weidman - obok recenzji i esejów, których jutub jest pełen - podejmuje się krytycznego, zaangażowanego dziennikarstwa. Super Bunnyhop to relacje z branżowych wydarzeń i wywiady z game developerami, dotykające tego co znajduje się poza PR-ową ramą.
Bartek Sołtysik

Internet Historian

Planking | A Historical Footnote
youtube 2018 (5')
TWÓRCA: Internet Historian
Internet Historian - kimkolwiek jest; jeszcze nie doczekał się doxxingu - podejmuje się próby wybiórczego katalogowania sieciowych fenomenów. Historia memów, wirali, past wykładana w post/meta-ironicznej, netowej estetyce rodem z 4chana czy Reddita. Albo śmieszkowanie na jutubie.
Bartek Sołtysik

NakeyJakey

Flash Games Mattered
youtube 2018 (9')
TWÓRCA: Jacob Christensen
Jakey’owi udało się pogodzić krzykliwą, ironizującą formatkę z jutuba z pełnym emocji, ciepłym - czasem wprost intymnym - spojrzeniem na gry wideo i popkulturę. To kanał pełen nostalgii za dorastaniem, widzianym z perspektywy amerykańskiej prowincji Południowej Dakoty. Jakey tworzy też muzykę - sprawdźcie “Not Dead Yet”!
Bartek Sołtysik

Errant Signal

Broken Reality, Vaporwave, and Irony
youtube 2019 (20')
TWÓRCA: Christopher Franklin
O Doomie czy Fortnite zobaczymy niejeden esej w sieci - zresztą także na Errant Signal - jednak to co u Franklina najciekawsze to spojrzenie na mniejsze gry i niszowe zjawiska z krainy indie. Z jednej strony pełne geekowskiej pasji, z drugiej - przystępne i mądrze napisane.
Bartek Sołtysik

hbomberguy

SOY BOYS: A MEASURED RESPONSE
youtube 2018 (31')
TWÓRCA: Harris Brewis
A więc porozmawiajmy o Skyrimie, zmianach klimatu, korporacyjnym marketingu i alt-right’owej publicystyce. Brewis podobno tworzy kanał o grach. Robi to jednak po swojemu: debunkując po drodze teorie spiskowe, fact-checkując pseudo-naukę, angażując się w polityczno-społeczne dyskursy.
Bartek Sołtysik

Philosophy Tube

Queer | Philosophy Tube
youtube 2019 (37')
TWÓRCA: Oliver Thorn
Thorn rozdaje magistra z filozofii za darmo na jutubie! Philosophy Tube szuka odpowiedzi na najróżniejsze ontologiczne i popkulturowe pytania, w blasku neonowych barw, fikuśnych scenografii i queerowych charakteryzacji. Wartość produkcyjna: 10/10.
Bartek Sołtysik

ContraPoints

Gender Critical | ContraPoints
youtube 2019 (34')
TWÓRCZYNI: Natalie Wynn
Na łamach The Verge nazwano ją „Oscarem Wildem YouTube’a”. ContraPoints to kanon wideoeseistyki. Każdy odcinek to obszerne i zniuansowane omówienie złożonych zagadnień z zakresu płci, polityki, filozofii czy internetu, a do tego morze czarnego humoru i fantazyjna produkcja.
Bartek Sołtysik

BluShades

How Video Essays Are Deceiving You
youtube 2018 (7')
TWÓRCA: BluShades
Internetowy kanał o internetowych kanałach. BluShades zagląda za kulisy internetu, jutuba, memów czy wideoeseistyki, najlepiej czując się na meta poziomie. Dekonstruktywnie i celnie, z poczuciem humoru i wrażliwością.
Bartek Sołtysik

Films&Stuff

Black Panther | The New Order Villain
youtube 2019 (13')
TWÓRCA: Jonathan Burdett
To jeden z tych kanałów, które kontynuują format znany z - klasycznego już dla wideoeseistyki - Every Frame a Painting. Burdett na warsztat bierze jednak kinowe i telewizyjne blockbustery: z nerdowską miłością do kina, celnymi spostrzeżeniami, a przy tym zachowując lekkość i przystępność.
Bartek Sołtysik

Film Radar

Contagion | How a Virus Spreads (and how it's stopped)
youtube 2020 (16')
TWÓRCA: Daniel Netzel
Z całą pewnością liczba subskrypcji i wyświetleń nie oddaje jakości produkcji na jutubie. Film Radar nie ukrywa inspiracji Every Frame a Painting w swoich analizach kina, jednak dopiero buduje swoją rozpoznawalność w niszy - na Ars Independent uwielbiamy takie tropy.
Bartek Sołtysik