Czarny Koń Wideoklipu 1/2

konkurs nowych wideoklipów
63'
25.09 ŚR 22.30 Drzwi Zwane Koniem KUP BILET

Who

DEU 2019 4’
REŻYSERIA: Chechad Abdallah
WYKONAWCA: Modeselektor, Tommy Cash

Chechad Abdallah w nowym klipie do utworu Modeselektora eksploruje autodestrukcyjne zachowania grupy statycznych postaci. Niepokojący wygląd Tommy’ego Casha, który dołącza do berlińczyków jako wokalista, pogłębia złowieszczą wymowę tekstu. Kto powiedział, że życie nie jest śmiercią?
Martyna Poważa
Chechad Abdallah
Należący do kolektywu Chechad Abdallah tworzy nie tylko klipy, ale i spoty reklamowe dla takich marek jak Audi, Asics czy Adidas.

Guess There

USA 2018 3’
REŻYSERIA: Aleia Murawski, Samuel Copeland
WYKONAWCA: Bully
„Guess There” to wideoklip o rodzinie ślimaków! Aleia Murawski i Samuel Copeland w klipie dla Bully udowadniają, że nawet kameralnymi środkami można wykreować pasjonującą teledyskową opowieść. Obiecujemy, że ta wideoklipowa historia w towarzystwie riffów ze stajni SubPop nawet przez chwilę nie będzie się Wam ślimaczyć!
Maciej Gryzełko
Aleia Murawski, Samuel Copeland
Artyści wizualni na co dzień mieszkający i tworzący w USA. Zarówno Aleia jak i Samuel mają na koncie liczne projekty artystyczne nawiązujące stylistyczne do estetyki z lat 90. Prace Alei były prezentowane m.in. w nowojorskiej MoMA.

Nag Champa

POL 2018 4’
REŻYSERIA: Sebastian Pańczyk
WYKONAWCA: Syny
Kiedy wymęczony życiem białas idzie spać, śni mu się jego synowski sen. Buja się w nim po blokowiskach, które dobrze zna za dnia. Stają się one cięższe, dziwniejsze i surrealistyczne. Taka właśnie jest „Nag Champa” w reżyserii Sebastiana Pańczyka. Senny obraz, z którego trudno się wybudzić.
Michał Banko
Sebastian Pańczyk
Doświadczony i wielokrotnie nagradzany twórca materiałów wizualnych. Współzałożyciel studia Dobro. Wielokrotnie nagradzany za swoje kreacje reklamowe i wideoklipowe. Laureat nagród Fryderyków, Yach czy KTR.

Frontline

USA 2018 6'
REŻYSERIA: Kelela, Mischa Notcutt
Kelela gra teksturami, przywołującymi wspomnienia z tytułów gier wideo początku XXI wieku. To nie jest nostalgia, to jest powrót do przyszłości odtworzony w konwencji kanciastych struktur graficznych. UWAGA! Wideoklip o wysokiej grywalności.
Michał Banko
Kelela, Mischa Notcutt
Kelela - amerykańska queerowa piosenkarka mająca na koncie dwa albumy długogrające, eksperymentująca z nowoczesną stylistyką muzyki pop. Mischa Notcutt - freelancerka, stylistka i reżyserka, w przeszłości pracowała między innymi z MIA przy jej trasie MATANGI Tour.

Страшно

RUS 2018 5’
REŻYSERIA: Shortparis
WYKONAWCA: Shortparis
Napisane po arabsku „przyjaźń” i „miłość” momentalnie kojarzą się z terroryzmem. Szczególnie w skomplikowanej etnicznie i politycznie południowo-wschodniej Rosji. Zdjęcia do antyputinowskiego manifestu przerwała masakra w Kerczu.
Patryk Chromik
Shortparis
Pochodzący z południowej Syberii elektroniczny, post-punkowy boysband (sic!). Reżyseruje i montuje wszystkie swoje klipy.

Malamente

ESP 2018 3’
REŻYSERIA: CANADA
WYKONAWCA: Rosalia
Spektakularna feeria barw w klipie do „Malamente” to coś więcej niż uciecha dla oka. Wprawny obserwator znajdzie tu odniesienia do Boticellego, pochyli nad porównaniem romantycznej relacji do korridy, czy zadziwi przepięknym hiszpańskim capirote.
Martyna Poważa
CANADA
Hiszpański kolektyw artystyczno-producencki, który odpowiada m.in. za spoty reklamowe Coca-Coli i Miu Miu, czy klipy Tame Impala.

See Me Now

FRA 2018 3’
REŻYSERIA: Marion Castera
WYKONAWCA: Juicy
Autorzy teledysku podpowiadają, że ich klip jest „o dziewczynie uwięzionej w mężczyźnie, który utknął we śnie”. Poszukajcie jednak również własnego klucza interpretacji w tym teledysku misternie utkanym z operatorskich gratek i montażowych trików.
Maciej Gryzełko
Marion Castera
Francuzka urodzona w 1988, stawiająca pierwsze (ale śmiałe) reżyserskie kroki. Tworzy krótkie metraże, głównie animacje i teledyski.

LA

USA 2019 5’
REŻYSERIA: Kathleen Dycaico, Jill Ferraro
WYKONAWCA: Boy Harsher
Audiowizualna opowieść o relacji romantycznej napędzanej przez siłę przeciwieństw. Intensywny kontrast pcha widza przez ponad 4 minuty dynamicznej, brawurowej historii, aż do finału z wystrzałem... w kineskop.
Michał Banko
Kathleen Dycaico, Jill Ferraro
Kathleen Dycaico - choreografka i artystka zajmująca się głównie tworzeniem instalacji. Motywem przewodnim jej dzieł jest pojęcie dystopii. Jill Ferraro - rezydująca w Nowym Jorku fotografka oraz designerka

We've Got To Try

GBR 2019 5’
REŻYSERIA: Ninian Doffa
WYKONAWCA: Chemical Brothers
Pamiętacie z dzieciństwa opowiadanie o psie, który jeździł koleją? A może wzruszyła Was historia Łajki wystrzelonej na orbitę okołoziemską? Teledysk Niniana Doffa zaczaruje was na wielu poziomach. Zrealizowany przez niego klip dla Chemical Brothers przekuwa wątek „bohaterskiego psa w podróży” w absolutny majstersztyk.
Maciej Gryzełko
Ninian Doff
Urodzony w Szkocji Anglik pochodzenia holenderskiego. Kiedyś pracował przy postprodukcji. Obecnie reżyseruje teledyski, krótkie metraże i reklamy, spośród których liczne wielokrotnie nagradzano. Ostatnio ukończył także swój pełnometrażowy debiut fabularny „Boyz in the Wood”.

Just as Real

DEN 2019 6’
REŻYSERIA: Ida Andreasen
WYKONAWCA: Masasolo
Cudownie nakręcona i zaanimowana historia narodzin i końca bardzo dwuznacznego uczucia. Każdy z dwóch licealistów bawi się równie dobrze, ale nigdy nie dowiemy się, czy chcą tego samego.
Patryk Chromik
Ida Andreasen
Absolwentka Duńskiej Szkoły Filmowej. Artystka wizualna i reżyserka, autorka nagradzanych animacji „A Jester” i „Related”.

Lonely Loving Me

UK 2019 4’
REŻYSERIA: Annie Hockeysmith, Lukasz Kucharski, Leah Rustomjee
WYKONAWCA: Hockeysmith
Dobrze znacie te dopieszczone found-footage, gdzie każdy fragment doskonale pasuje do kolejnego i wszystkie są spięte zegarmistrzowskim montażem. Hockeysmith o takim właśnie marzyła. Nie udało się. Ale braki w budżecie i czasie nadrabia humorem.
Patryk Chromik
Annie Hockeysmith, Lukasz Kucharski, Leah Rustomjee
Annie jest Brytyjką świetnie radzącą sobie w niezależnym synth-popie. Z pomocą Łukasza nakręciła swój taniec. Leah zajmuje się montażem klipów i dokumentów.

Da

CHE 2018 4’
REŻYSERIA: Nicolas Buttiker
WYKONAWCA: Amixs
Klip Nicolasa Buttikera to erotyczny taniec człowieka i przynależących do niego sprzętów AGD. Po jego obejrzeniu, spojrzycie na wyposażenie kuchni zupełnie innymi oczyma. Nie ma na co czekać…
Martyna Poważa
Nicolas Buttiker
Zaangażowany w tworzenie filmów od 2017 roku, Nicolas Buttiker pracuje nie tylko jako reżyser, ale również jako montażysta obrazu i dźwięku, oraz dźwiękowiec na planach zdjęciowych.

Faceshopping

SCO 4’ 2018
REŻYSERIA: Sophie, Aaron Chan, Nick Harwood
WYKONAWCA: Sophie
Sophie zabiera nas na zakupy po wirtualnym pasażu handlowym, w którym możemy kupić sobie tożsamość. W wideoklipie zobaczymy twarz późnego kapitalizmu, odbitą w post-internetowej konsumpcyjnej stylistyce, budzącej epileptyczny szok.
Michał Banko
Sophie, Aaron Chan, Nick Harwood
Sophie - szkocka artystka będąca producentka, DJką i piosenkarką. Prócz własnych utworów produkowała również dla takich artystów jak Vince Staples, Flume czy Madonna. Aaron Chan - pochodzący z Kanady filmowiec i artysta eksplorujący kulturę internetu, jego prace można było oglądać m. in. w Tate Modern, Barbican Centre czy MoMA PS1. Nick Harwood - rezydujący w Los Angeles twórca klipów oraz licznych dzieł audiowizualnych, w przeszłości realizował klipy dla Kim Petras, Blood Orange czy St. Vincent.

Fangs Out

FRA 2018 4’
REŻYSERIA: William Laboury
WYKONAWCA: Agar Agar
Czy zanurzenie w VRze może przypominać świadomy mroczny sen? Na to pytanie stara się odpowiedzieć William Laboury, twórca dystopijnego klipu dla francuskiego elektro duo Agar Agar. Cytując muzyków, „Fangs Out” jest jak „ambiwalentna podróż, podekscytowanie i zarazem strach wynikający z tego, że czasem stajesz się kimś innym, niż myślisz, że jesteś”.
Maciej Gryzełko
William Laboury
Zamieszkały w Paryżu grafik, montażysta filmowy, a także reżyser szortów i teledysków. Z ciekawostek: Will montował m.in. trailer „Dzikich chłopców” - filmu z konkursu Czarny Koń Filmu 2018.

Sneaker Fairytale

POL 2018 4’
REŻYSERIA: Dawid Nickel
WYKONAWCA: Baasch
Za górami, za lasami, za siedmioma klubami, w rozgrzewającym blasku wiosennego słońca rozgrywa się baśniowa opowieść o zagubionym pantofelku. Czy to, co tak usilnie stara się złapać dwójka bohaterów, nie stało przed ich oczami już od dawna?
Martyna Poważa
Dawid Nickel
Urodzony w 1988, mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwent WRiTv w Katowicach oraz Szkoły Wajdy w Warszawie. Obecnie realizuje swój pierwszy pełnometrażowy film, „Komers 2019”.