Czarny Koń Wideoklipu 2/2

konkurs nowych wideoklipów
64'
26.09 CZ 22.00 Drzwi Zwane Koniem KUP BILET

Videodream

FRA 2019 5’
REŻYSERIA: Lior Nadjar
WYKONAWCA: Bonjr, Melanie Rose
On i ona, letni wieczór w Paryżu. Przypadkowe spotkanie w restauracji zamienia się w prawdziwą orgię zmysłów - jeden dotyk może rozpalić wyobraźnię. Marzenia o tym, „co by było, gdyby” mogą stać się realne, jeśli tylko wystarczająco mocno tego zapragniemy.
Martyna Poważa
Lior Nadjar
Francuski reżyser i scenarzysta, produkuje nie tylko wideoklipy, ale także filmy krótkometrażowe.

Horse

SWE 2019 3’
REŻYSERIA: Vedran Rupic
WYKONAWCA: Salvatore Ganacci
Dobrze ubrany DJ dokonuje zemsty na oprawcach zwierząt. Zjawiskowy teledyskowy koktajl z morałem i happyendową jazdą w stronę zachodzącego słońca. Ale czy na pewno odwet znajduje usprawiedliwienie w akcie obrony miłości?
Maciej Gryzełko
Vedran Rupic
Urodził się w Bośni, obecnie żyje i tworzy w Szwecji. Piekielnie utalentowany reżyser filmowych szortów.

Retman

POL 2018 4'
REŻYSERIA: Jeremi Jędroś
WYKONAWCA: Bluszcz
Synth-wave, hipno noir i lewitujące ogórki. Teledysk, podobnie jak wrocławski duet elektroniczno-gitarowy Bluszcz, wydaje się obficie czerpać z polskiej fali syntezatorowej lat 80. z wyraźnymi wpływami post-punku. Nawet jeśli niektóre nazwy wydają Wam się obce, musicie zobaczyć ten klip.
Maciej Gryzełko
Jeremi Jędroś
Urodzony w 1987 roku absolwent wrocławskiej ASP, na której obecnie prowadzi zajęcia. Głównym obszarem jego działalności twórczej są techniki generowania i przetwarzania obrazu 3D. Od 12 lat zawodowo związany jest z filmem, reklamą oraz branżą gier komputerowych.

Leave

DEN 2019 4’
REŻYSERIA: Michael Kongshaug
WYKONAWCA: Lips Lips Lips
Bohaterów naszych klipów różni płeć, narodowość, wartości i cele. Ale łączy jedno - są w kwiecie wieku. Z jednym wyjątkiem. Para, której poświęcono „Leave” spędziła razem kilka dekad, ale to jej odejście jest dla nich największą próbą.
Patryk Chromik
Michael Kongshaug
Absolwent American Film Institute. Nominowany do College Emmy. W 2018 asystent reżysera dramatu wojennego „Dwunastu odważnych”.

Leaders of Great Magnitude

FRA 2018 6’
REŻYSERIA: Romeus Palmer
WYKONAWCA: Wreck Plus
Najntisowy teleewangelista sypie cudami i wypędzeniami jak z rękawa. Na jego drodze staje jednak młodszy, przystojniejszy i bardziej charyzmatyczny kaznodzieja. Kto wygra nakręconą na VHS-ie bitwę o rząd dusz?
Patryk Chromik
Romeus Palmer
Francuski duet reżyserów specjalizujący się w reklamach i teledyskach. Od przemocy domowej po pirackie koniobanany.

Plata o Plomo II

POL 2019 3’
REŻYSERIA: Karol Grabarek, RED Film Studio
WYKONAWCA: Bambo the Smuggler feat. Mobbyn
Karol Grabarek, twórca klipu dla Bambo the Smuggler, czerpie inspiracje z gamingowych retro klasyków. Duke Nukem, Pac-Man, czy pierwsze odsłony GTA napędzają sprawnie oś fabularną i zarazem silnik graficzny tego niezwykle zadziornego teledysku.
Maciej Gryzełko
Karol Grabarek, RED Film Studio
Dwudziestoletni student Amerykanistyki na Uniwersytecie Gdańskim, pochodzący ze Świecia. Reżyser, montażysta i pasjonat sztuki audiowizualnej oraz awangardowej estetyki chaosu.

Movements (Chapter III)

USA 2018 4’
REŻYSERIA: Young Replicant
WYKONAWCA: Leon Vynehall
Nowy Jork, przełom lat 50. i 60. Dwie młode kelnerki, przydrożna knajpa. Trudy i radości życia codziennego w jeszcze nie tak odległym świecie przed komputerowo-cyfrową „rewolucją”. Epicki i zarazem niezmiernie sensualny teledysk o sekretach chwili. Niewątpliwie jeden z najpiękniejszych wideoklipów Young Replicant, który trzeba koniecznie zobaczyć na dużym ekranie!
Maciej Gryzełko
Young Replicant
Czyli Alex Takács - urodzony w Kanadzie, obecnie mieszkający w USA reżyser reklam i teledysków. Alex ma na swoim koncie wielokrotnie nagrodzone wideoklipy dla m.in. Alt-J, Bonobo, Lorde czy Flying Lotus.

Cherubim

USA 2018 4’
REŻYSERIA: Allie Avital
WYKONAWCA: serpentwithfeet
Nawiązująca do „Szarych ogrodów” opowieść o mężobraciach dzielących pożądanie, radość, strach i wstyd. Histeryczny taniec w rozpadającej się willi hipnotyzuje od pierwszego taktu, a zostaje z nami na długo.
Patryk Chromik
Allie Avital
Nowojorska reżyserka, autorka nagradzanych klipów dla Mosesa Sumneya. Obecnie pracuje nad swoim pełnometrażowym debiutem w ramach weneckiego Biennale.

I'm Not

CHE 2018 4’
REŻYSERIA: Andrea Schneider
WYKONAWCA: Pablo Nouvelle
„Nie ten dużo umie, kto długo żyje, ale ten, kto wiele podróżuje” mówi stare powiedzenie.
Przepojony liryzmem teledyskowy kolaż z lajtmotiwem wielopłaszczyznowej podróży w roli głównej.
Maciej Gryzełko
Andrea Schneider
Szwajcarska artystka mieszkająca i tworząca w Zurychu. Od 2011 r. pracuje jako niezależna filmowczyni, animatorka i ilustratorka.

Drogie Ciuchy

POL 2018 5’
REŻYSERIA: Jakub Dylewski
WYKONAWCA: Bella Ćwir
Bella Ćwir w kreacji wizualnej, za którą odpowiada Dom Mody Limanka z Tomaszem Armadą w roli dyrektora artystycznego na czele. Odważne kreacje włączone w queerową bezkompromisowość, polane polskim sosem. Miejsce, gdzie queer spotyka się z tanimi papierosami i polskością.
Michał Banko
Jakub Dylewski
Absolwent łódzkiej filmówki. Autor zdjęć do niezliczonych niezależnych produkcji filmowych. Obecnie współpracujący z Domem Mody Limanka.

Heavy Metal

GBR / USA 2018 4’
REŻYSERIA: Filip Nilsson
WYKONAWCA: Justice
Wiemy, że inspirowali się występem Beyoncé na Coachelli. Wiemy, ile pracy musieli włożyć, żeby zagrać w klipie muzykę elektroniczną na 212 członkiń i członków orkiestry marszowej. Nie wiemy, jakim cudem z każdej sekundy klipu bije euforia.
Patryk Chromik
Filip Nilsson
Szwed z Göteborgu. Oprócz dziesiątek nakręconych wideoklipów (Olsson, Amason, Röyksopp) i reklam (Volvo, KIA, KFC, Sony), jest też instruktorem bungee.

Mxnsplanation

FRA 2018 4’
REŻYSERIA: Gystere Adrien Peskine
WYKONAWCA: Gystere Live Gang
Moda na VHS na dobre zadomowiła się w świecie wideoklipu. Będzie kosmos na greenscreenie, będą glitche i niespodziewane wizualne wrzutki. Wszystko oryginalnie zapakowane w kosmopolityczną i feministyczną materię muzyki Gystere Live Gang.
Michał Banko
Gystere Adrien Peskine
Francuski DJ, muzyk, rysownik oraz reżyser. Sam siebie określa mianem gwiazdy undergroundu.

Taas tuntemaan

FIN 2019 4’
REŻYSERIA: Samuel Häkkinen
WYKONAWCA: Kasper
Szczypta metafizyki zaklęta w obrazie. Bliscy nieznajomi w miejscu poza czasem. Spotkania przypominające terapeutyczne grupy wsparcia. Takie i inne smaczki serwuje nam Samuel Häkkinen w onirycznym teledysku dla helsińskiego Kasper.
Maciej Gryzełko
Samuel Häkkinen
Fiński reżyser i operator filmowy. Twórca reklam, teledysków i filmów reklamowych. Jego największym marzeniem jest… posiadanie żyrafy (nie bujamy!).

Kiss Me Malibu

ESP 2019 4’
REŻYSERIA: Mikel Arraiz
WYKONAWCA: Neon Palms
Kto decyduje, na co i jak szybko możemy sobie pozwolić pośród rodzącego się pożądania? Rodzina, telewizja, kościół, tradycja, przyzwyczajenia? To pytanie stawiają twórcy zabawnego i rozerotyzowanego klipu Neon Palms. I odpowiadają: słoik.
Patryk Chromik
Mikel Arraiz
Współtwórca firmy producenckiej Velle del Cielo. Autor klipów i krótkich metraży, edukator i muzyk. Mieszka i pracuje w Nawarze.

Joseph in the Bathroom

CAN 2019 5’
REŻYSERIA: Lucas Hrubizna
WYKONAWCA: Sam Tudor
Wyobraźcie sobie, że we śnie wracacie do liceum. Czy uśpione w was dawne lęki mogą powrócić, gdy znów snujecie się po szkolnych kazamatach? Teledysk Lucasa Hrubizna jest pełen surrealistycznych odniesień, umiejętnie balansując na granicy tego, co realne, a tego, co odwiedza nas czasem w koszmarnych snach.
Maciej Gryzełko
Lucas Hrubizna
Młody kanadyjski filmowiec. Zrealizował kilka krótkometrażowych filmów dokumentalnych i teledysków, pokazywanych m.in. na Vancouver International Film Festival, SXSW czy Krakowskim Festiwalu Filmowym.