Koń by się uśmiał + Otwarcie Festiwalu

set animacji komediowej
90'
25.09 WT 20.00 Kinoteatr Rialto KUP BILET

„Koń by się uśmiał” na otwarcie festiwalu to porzucenie prestiżu na rzecz klimatu. Zerwanie z patosem gali na rzecz spotkania z publicznością. Ostatni uśmiech przed trudną wędrówką. Małe, zimne, bezalkoholowe piwo w upalny, letni dzień. Śpiew skowronka zagłuszający poranne koszenie trawy. Wobec kryzysów dnia powszedniego i świata globalnego trzeba nam szukać takich chwil.

Seans będzie połączony z kilkoma słowami otwierającymi Ars Independent 2018.

Cześć Nieznajomy

Hi Stranger
USA 2016 3'
REŻYSERIA: Kirsten Lepore
SCENARIUSZ: Kirsten Lepore
PRODUKCJA: Kirsten Lepore
– Cześć nieznajomy – zwraca się do nas nagi plastelinowy człowiek. A później robi się tylko dziwniej. Przełamując czwartą ścianę, Kirsten Lepore wywołuje u widza lawinę sprzecznych uczuć i doznań. Ciężko to opisać, to trzeba zobaczyć.
Gaba Palicka

Pieńki

Timber
CHE 2014 6'
REŻYSERIA: Nils Hedinger
SCENARIUSZ: Nils Hedinger
PRODUKCJA: Lina Geissmann
Grupa pieńków utknęła na pustkowiu. Gdy temperatura niebezpiecznie opada, odkrywają, że są jedynym dostępnym paliwem na ognisko. Napięcie wzrasta, sytuacja eskaluje, a groźba prawdziwej walki o przetrwanie staje się coraz bardziej realna.
Gaba Palicka

No weź Kasia, co ci szkodzi?

POL 2018 7'
REŻYSERIA: Aleksandra Filipowicz, Konrad Ożgo
SCENARIUSZ: Aleksandra Filipowicz, Konrad Ożgo
PRODUKCJA: Aleksandra Filipowicz, Konrad Ożgo
Zwyczajne sytuacje widziane z perspektywy dziś powszechnej, o której jednak często nie pamiętamy. Coraz bardziej absurdalne sytuacje, które odbywają się za zamkniętymi drzwiami nie umkną oku wszechobecnego obserwatora - widza.
Gaba Palicka

Merlot

ITA 2016 6'
REŻYSERIA: Marta Gennari, Giulia Martinelli
SCENARIUSZ: Marta Gennari, Giulia Martinelli
PRODUKCJA: CSC - Centro Sperimentale di Cinematografia
Zainicjowana zgubieniem przez babcię tytułowej butelki wina, rozpoczyna się reakcja łańcuchowa, prowadząca do sytuacji ze znanej nam wszystkim bajki dla dzieci. Na szczególną uwagę zasługuje sposób, w jaki twórcy animacji bawią się przestrzenią.
Gaba Palicka

W powietrzu jest Christopher Gray

In The Air Is Christopher Gray
GBR 2013 10'
REŻYSERIA: Felix Massie
SCENARIUSZ: Felix Massie
PRODUKCJA: Felix Massie
Pełna absurdalnego humoru opowieść o dorastaniu - Christopher Gray zakochał się w Stacey Stephens i pragnie zdobyć jej serce wykonując zuchwały trik kaskaderski. Zarówno dorastanie, jak i miłość są pełne wzlotów, upadków oraz niespodziewanych zdarzeń.
Gaba Palicka

Zupa z Plataksa

Batfish Soup
USA 2016 5'
REŻYSERIA: Amanda Bonaiuto
SCENARIUSZ: Amanda Bonaiuto
PRODUKCJA: Amanda Bonaiuto
Stres związany z wizytą krewnych dopada nie tylko gospodarza, ale i całą rodzinę. A w tej konkretnej sytuacji wraz z wzrostem temperatury pod garnkiem z tytułową zupą rośnie napięcie między krewnymi. Nerwowe ruchy, absurdalne sytuacje, połamane lalki.
Gaba Palicka

Granica

Borderline
CHE 2011 7’
REŻYSERIA: Dustin Rees
SCENARIUSZ: Dustin Rees
PRODUKCJA: Gerd Gockell
Samotny strażnik graniczny próbuje przekroczyć ostateczną granicę. Ciąg nieskutecznych prób buduje tą pełną naprawdę czarnego humoru animację, przypominającą „Dzień Świstaka”. Czy jest jeszcze nadzieja na odnalezienie wartości życia dla protagonisty?
Gaba Palicka

Mrówka Wychodzi za Mąż

POL 2017 15'
REŻYSERIA: Michał Poniedzielski
SCENARIUSZ: Bartosz Wierzbięta
PRODUKCJA: Animoon sp. z o.o.
POMYSŁODAWCA: Grzegorz Wacławek
Wielkomiejska mrówka staje na rozdrożu - w jej życie, dotychczas wyznaczane zawodową ambicją, niezależnością oraz samorozwojem, wkrada się potrzeba miłości i założenia rodziny. Czy mrówce uda się pogodzić skonfliktowane pragnienia?
Gaba Palicka

Kowbojowo

Kovbojko
SVK 2015 5'
REŻYSERIA: David Stumpf
SCENARIUSZ: David Stumpf
PRODUKCJA: FTF VSMU
W czasach, gdy na małym ekranie króluje subwersyjny „Westworld”, „Kowbojowo” przenosi widza w świat klasycznego westernu. Szeryf? Jest. Czarny charakter? Jest. Saloon? Jest. Zachwycająca w warstwie wizualnej i dźwiękowej lekka animacja, nic tylko oglądać!
Gaba Palicka

Manivald

EST/ HRV/ CAN 2017 13’
REŻYSERIA: Chintis Lundgren
SCENARIUSZ: Chintis Lundgren, Draško Ivezić
PRODUKCJA: Chintis Lundgreni Animatsioonistuudio Adriatic Animation NFB - National Film Board of Canada
Zbliżają się trzydzieste trzecie urodziny Manivalda. Mieszka on z nadopiekuńczą matką i prowadzi monotonny, wyprany z emocji i uniesień żywot. Zepsuta pralka i przybycie seksownego fachowca na zawsze zmienią status quo panujący w rodzinie.
Gaba Palicka